AKCJA PRZE-TWÓRZ! NA PRZETWORACH


AKCJA PRZE-TWÓRZ! NA PRZETWORACH

 

AKCJA PRZE-TWÓRZ! pojawiła się na tegorocznej edycji Przetworów “Młodość na starość” realizując projekt “PRZE-TWÓRZ CHATA”, we współpracy z 4 innymi twórcami: Agnieszką Czop /AGNIESZKA CZOP DESIGN/, Jędrkiem Jaworskim /TWO HANDS LEFT/, Pauliną Tralewską /POLKA MA TALENT/ i Dagną Gmitrowicz /PRZESTRZEŃ KULTUR ALTERNATYWNYCH/ w ramach kolektywu 10Nóg i z seniorką – Ulą Zalewską – uczestniczką programu „Seniorzy w akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
 
PRZETWÓR ROKU 2013

 

Projekt PRZE-TWÓRZ CHATA, realizowany w ramach Kolektywu 10Nóg zdobył główną nagrodę PRZETWÓR ROKU 2013 na tegorocznej 8 edycji PRZETWORÓW “Młodość na starość”

Projekt powstawał 14-15.12.2013 w Soho Factory, Warszawa
http://www.przetworydesign.com/

 


PRZE-TWÓRZ CHATA /KOLEKTYW 10NÓG/

 

Na Przetworach AKCJA PRZE-TWÓRZ! pojawiła się w ramach kolektywu 10Nóg realizując projekt PRZE-TWÓRZ CHATA.
 
Idea projektu:
Prze-twórz chata to projekt, którego punktem wyjścia jest archetypiczna chata wiejska, będąca nieodłącznym, choć dziś zanikającym elementem krajobrazu wiejskiego. Ideą projektu jest nawiązanie dialogu międzypokoleniowego, odwołanie się
do wspomnień oraz doświadczeń z dzieciństwa spędzonego na wsi w chacie seniorów rodziny.
 
Podjęliśmy próbę przywołania wystroju wnętrz chat, które służyły jako miejsce rodzinnych spotkań, kiedy to starsi przekazywali wiedzę i umiejętności do wytwarzania sprzętów domowych następnym pokoleniom. Sprzęty domowe najczęściej wykonywane były z naturalnych surowców, często ręcznie. Teraz sięgnęliśmy w przeszłość i starej formie nadaliśmy nowy wymiar, nowe życie, wykorzystując współczesne surowce odpadowe.
 
Dopełnieniem całego projektu były wyświetlane w tle zdjęcia wiejskich chat, będące punktem odniesienia i dające szerszy kontekst całej realizacji.


SŁOMIANKA /AKCJA PRZE-TWÓRZ!/

 

Z materiałów recyclingowych wykonałam jeden z typowych elementów wystroju starej chaty: słomiankę utkaną na krośnie z pasków makulaturowych, słomek do picia i sznurówek.
 
Specjalnie na ten cel skonstruowane krosno umożliwiło pracę z nietypowym materiałem i z zastosowaniem osnowy w postaci sztucznej trawy.
/Konstrukcja krosna: Piotrek Jabłoński/

 


Comments are closed.

Top